مقاله های انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم

وقتی اسم یادگیری زبان انگلیسی می آید، تماشای فیلم به صحنه وارد می شود. انگار تنها با دیدن فیلم به راحتی می توان زبان جدید را یاد گرفت! پس یکم تخمه و پفک کم داریم برای شروع کار و دیدن فیلم های مختلف تا زبان بیاموزیم.

اولین قدم در یادگیری زبان انگلیسی، استفاده صحیح از تکنیک هایی است که سبب یادگیری و ارتقای زبان آموز می شود. به راحتی نمی توان با تماشای فیلم زبان یاد گرفت. حال این سوال پیش می آید، این تکنیک ها را چطوری آموزش ببینیم؟

در ادامه به شرح بیشتر این موضوع و توصیه هایی برای اثربخشی تماشای فیلم در جهت یادگیری زبان انگلیسی بیان می کنیم.

شاید این جمله را بارها شنیده باشید: “تماشای فیلم‌ها یا سریال ها روشی عالی برای یادگیری انگلیسی است.”

خب می پرسید چرا؟ معلوم است، یک راه ساده و راحت به حساب می آید.

امروزه دسترسی به فیلم های در انواع ژانرها کار ساده‌ای است. همواره می توانید با مشاهده فیلم هایی همچون سریال فرندز به یادگیری زبان انگلیسی خود کمک کنید. اما توجه داشته باشید که این امر بستگی به سطح شما نیز دارد.

نخست مهارت‌های شنیداری شما باید تقویت شود تا در هنگام مشاهده فیلم به زبان اصلی دچار مشکل نشوید. چون ممکن است گیج شده و علاقه یادگیری زبان جدید را از دست بدهید. پس در زمان مقرر به دنبال دیدن فیلم بروید.

طبق تحقیقات تماشای فیلم در مرحله مناسب یادگیری زبان انگلیسی تاثیر به سزایی در پیشرفت زبان آموز دارد.

شما می توانید مجموعه های آمده ای همچون سریال فرندز در وب سایت مرجه زبان ایرانیان و … را تهیه کنید. چرا؟ خب این محصولات زیر نظر اساتید مجرب آموزش زبان انگلیسی تهیه شده اند و استاندارد می باشند.

همچنین می توانید در فضای مجازی یا دیدن اخبارها به زبان اصلی در تقویت و پیشرفت زبان خود قدمی بردارید. توجه داشته باشید در کنار تماشای فیلم ها، تمرین و تکرار آموزش ها می تواند به شما کمک کند.

همه می دانیم تاثیر فیلم ها بسیار زیاد هستند، مخصوصا در امر آموزش. یکی از منابع قدرتمند آموزش زبان جدید به زبان آموز که می تواند با تلفظ های صحیح نیز آشنا شود.

البته لازم به ذکر است تماشای معمولی فیلم ها جز لذت بردن از آن هیچ فایده ای ندارد و نکاتی را یاد نمی گیرید. برای یادگیری بیشتر، نیاز است که با آگاهی و تمرکز به دیدن فیلم ها بپردازید. به عبارت دیگر، مراحل را طوری طی کنید که به پردازش اطلاعاتتان کمک کند و آنها را به خوبی به خاطر سپرده و در مواقع لازم بهره ببرید.

البته لازم به ذکر است تماشای معمولی فیلم ها جز لذت بردن از آن هیچ فایده ای ندارد و نکاتی را یاد نمی گیرید. برای یادگیری بیشتر، نیاز است که با آگاهی و تمرکز به دیدن فیلم ها بپردازید. به عبارت دیگر، مراحل را طوری طی کنید که به پردازش اطلاعاتتان کمک کند و آنها را به خوبی به خاطر سپرده و در مواقع لازم بهره ببرید.

اهمیت یادگیری طبیعی و آگاهانه

دو نکته کلیدی برای یادگیری زبان جدید با هر منبعی، یادگیری طبیعی و آگاهانه می باشد.

یادگیری طبیعی با دیدن فیلم‌ها و سریال ها، به نوعی از یادگیری اشاره کرده که در آن فیلم را فقط برای لذت و به طور تفریحی می بینید و امیدوار خواهید بود صرفا تماشای حجم بسیاری از فیلم‌ها در زبان مقصد، مهارت‌های passive یا غیرفعال شما را بهبود می بخشد. یعنی شما به صورت غیرارادی و خودکار و بدون اینکه متوجه شوید، به شکلی منفعل به یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازید.

یادگیری آگاهانه به نوعی از آموزش می پردازد که زمان و انرژی بیشتری به آن اختصاص می‌دهید و هدف یادگیری واژگان، اصطلاحات و مسائل فرهنگی از طریق تماشای فیلم می باشد. همچنین در این نوع از آموزش، شما برای حفظ و به خاطر سپردن نکات و بازیابی آن‌ها در طولانی مدت یا کوتاه مدت، مختلف تمرکز می‌کنید.

یادگیری طبیعی و آگاهانه، مهارت هایتان را به شکل موثرتر و کارآمدتر تقویت می کند و باعث رشد و شکوفایی شما می شود.

نکاتی برای حفظ تمرکز در هنگام تماشای فیلم ها

مکان

موقعیت بدن و پخش کننده فیلم باید مناسب باشد. اگر قصد دارید از فیلم ها چیزی بیاموزید، حتما سعی کنید در محیطی آرام و راحت به تماشا بپردازید. اتاق خواب، کتابخانه یا هر جای دیگر که مناسب است. البته با استفاده از هدفون در محیط های شلوغ نیز تماشای فیلم امکان پذیر می باشد.

موقعیت بدن

راحت بودن به شرطی که در طول تماشای فیلم خوابتان نگیرد. مواردی همچون قرارگیری در زیر پتو یا … می تواند باعث خواب آلودگی شما شود. همیشه خواب در زمان یادگیری یار جدانشدنی تان خواهد بود مثل زمانی که میخواهیم برای امتحان آماده شویم، پس در حالتی مستقرر شوید که شیرین ترین خواب ها به سراغتان نیاید.

پس پیشنهاد می‌کنم که برای تماشای فیلم، روی میز یا صندلی را انتخاب کنید. راحت باشید، ولی طوری که خوابتان نگیرد. به این ترتیب هم خواب به سراغتان نمی آید، هم می‌توانید یادداشت‌برداری کنید و برای یادگیری تکنیک‌های بیشتر، حال و حوصله و انرژی فوق العاده ای داشته باشید.

وسیله پخش کننده

زمانی که صحبت از دیدن فیلم و سریال می‌شود، انتخاب گزینه‌های مختلفی برای پخش آن‌ها رو به روی ما قرار می گیرد و می دانیم که محبوب ترین آن‌ها تلویزیون، کامپیوتر یا تلفن همراه است.

برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم ها، توصیه می‌کنم که آن را با تلویزیون ببینید. چون تمرکزتان حفظ می شود و با وجود فاصله‌‌ی شما از تلویزیون، انگار در معرض مکالمات دو نفر قرار می گیرید. تجربه نشان داده استفاده‌ی بیش از حد از هدفون، گوش شما را نیز تنبل کرده و در صورتی که بخواهید به مکالمات واقعی گوش کنید، احتمالا با مشکل زیادی رو‌به‌رو می شوید.

چه فیلم هایی را تماشا کنیم؟

نخست با فیلم هایی کار خود را آغاز کنید که قبلا آنها را به صورت دوبله یا زیرنویس فارسی دیده اید. بدین ترتیب، درک شما از مطلب بالا خواهد رفت و با شنیدن هر جمله، بلافاصله معنا و مفهومش در ذهنتان شکل می گیرد. همچنین در زمان تماشای فیلم بیخودی درگیر یافتن معنای جملات یا کلمات نخواهید بود و روی مطالب یا اصطلاحات جدید متمرکز خواهید شد.

لازم به ذکر است که تماشای فیلم ها یا ویدئوهای کمک آموزشی که دارای زیرنویس می باشند، در امر یادگیری زبان انگلیسی بسیار موثر است. البته زیرنویس باید به زبان اصلی باشد وگرنه زیرنویس فارسی کمکی به شما نمی کند! به یاد داشته باشید زمانی به زبان اصلی رجوع کنید که کاملا آماده باشید.

اگر در سطح پیشرفته‌تری هستید، فقط از زیرنویسی استفاده کرده که به زبان فیلم تایپ شده باشد.

فکر می کنید درسطح بالایی قرار دارید و حدود ۹۰ درصد اوقات نیازی به استفاده از زیرنویس ندارید، این خیلی خوب است اما توصیه می‌کنم زیرنویس را فعال کرده یا اگر فعال بوده آن را در نظر نگیرید.

در صورتی که زیرنویس فعال نباشد، شما از دیدن کلمه یا اصطلاح جدید محروم می شوید. پس با فعال کردن زیرنویس، اطلاعاتی که لازم دارید را بدست آورید و کلمات ناآشنا را سریعا پیدا کنید.

یادداشت برداری کنید.

به قول رومیان باستان، “verba volant, scripta manent”، به عبارتی دیگر این جمله یعنی «گفتار پرواز می‌کند، ولی نوشته باقی می‌ماند»

هنگامی که در برابر رگبار اصطلاحات و کلمات جدید قرار می گیرید بهترین سپر دفاعی برای شما، یادداشت برداری است و این گونه لازم نیست به یکباره اطلاعات زیادی را به خاطر بسپارید. بعد از مدتی فراموش خواهید کرد اما به لطف دفتر یادداشت چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

سعی کنید در هنگام تماشای فیلم یک دفترچه‌ یادداشت در نزدیکی خود گذاشته و تا می توانید تمام کلمات، عبارات و یا سایر اطلاعاتی را که تصور کرده مفید می باشند را بنویسید و در هنگام مورد نیاز آنها را مرور کنید. این موضوع باعث افزایش تمرکزتان نیز می شود. به عبارت دیگر، آگاهانه و متمرکز مطالب را پردازش می کنید.

پس از پایان فیلم، به سراغ دیکشنری رفته و مواردی که لازم می بینید را به یادداشت برداری خود اضافه کنید تا معنای کلمات و … جدید را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید.

یک فیلم را در چند قسمت مشاهده کنیم

از آنجایی که مدت فیلم ها اکثرا بالای یک ساعت است. در بیشتر موارد تماشای سریال ها نیز بین بیست تا شصت دقیقه زمان می برد. با توجه به این که در طول دیدن فیلم می خواهید نکات و اطلاعات جدید را یادداشت کنید، ممکن است خسته یا بی حوصله شوید.

برای این که چنین اتفاقی نیافتد، بهتر است که فیلم ها را به قسمت های کوچکتری تقسیم نموده و سعی کنید امر یادگیری را کنترل کنید. هیچ مشکلی به وجود نمی آید اگر تماشای یک فیلم یک روز یا بیشتر طول بکشد.

برنامه ریزی مدت هر جلسه آموزشی بستگی به خودتان دارد. اما توجه داشته باشید، به آن میزانی برسد که چیز جدید و تازه ای با خود به ارمغان بیاورد. شرایط را طوری کنترل کنید که خسته  نشوید به عنوان مثال جلسه ای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه می‌تواند گزینه خوبی باشد.

نتیجه‌گیری

در پایان باید این نکته را بیان کنیم که تماشای فیلم ها روشی عالی برای یادگیری واژگان و بهبود درک شنیداری می باشد. می‌توانید زبان‌های انگلیسی از طریق دیدن فیلم‌ها با کمک یادگیری طبیعی یا آگاهانه آموزش ببینید. البته به یاد داشته باشید که تمرین طبیعی و آگاهانه سبب پیشرفت استوارتری می‌شود و از فراموش شدن مطالب جدید جلوگیری می کند.

پس سپری کردن تکنیک هایی که در این مقاله بیان شد، می‌توانید از تماشای فیلم در کنار یادگیری موثر و هدفمند لذت ببرید. ممکن است زمان زیادی صرف کنید اما در آینده سرگرمی و یادگیری را در کنار هم دارید. به این روند عادت می‌کنید و شاهد تقویت مهارت های خود در حوزه زبان انگلیسی خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *